Saç Ekimi

Saç Ekimi

Saç dökülmesi, günümüzde erken yaşlarda başlayan önemli bir sorundur. Saçların incelmesi ve ön saç çizgisinin gerilemesi şeklinde başlayan saç dökülmesinde ana faktör; erkeklerde genetik, kadınlarda ise hormonal sebepler ve bazı hastalıklardır. Tıp dilinde "Alopecia" diye adlandırılan saç dökülmesinin çok çeşitli nedenleri vardır.

Ortalama günde 50-100 tel arası saç dökülmesi normal sayılır. Günde 100 telden fazla saç dökülmesi veya yeni çıkan saçların eskisine göre daha cansız, ince olması "bir sorun var" anlamına gelebilir. Tüm canlılar gibi, saçlarımız da doğar, büyür ve (ölür) dökülürler. Kafamızdaki saçların yaklaşık %90'ı büyüme evresindedir. Bu dönem 1-6 yıl arasında değişiklik gösterir. Geri kalan saçlar ise duraklama evresindedir ve bu evrede dökülürler. Bu doğal süreçten de anlaşılacağı üzere, saçlarımız 3–4 yılda bir mutlaka dökülürler ve yerine yenileri çıkar. Bu dökülme, mevsimlere bağlı olarak artar ya da azalır.

Saç Ekiminde FUE Yöntemi

Saç köklerinin hiçbir şekilde kesi izi olmadan, dikiş kullanmadan 0,8–1,1 mm çapında özel uçlara sahip mikromotor ile tek tek birli, ikili, üçlü foliküler üniteler şeklinde saçlı deriden çıkarılması işlemidir. Foliküler üniteler (greftler) saçlı derinin arka ve yan bölümlerinden çıkarılarak, saçlanması istenilen bölgeye nakledilir. Verici ve alıcı alana lokal anestezi yapılır. Dikişsiz, ağrısız, saçlı deride iz bırakmayan yöntemdir.

FUE yöntemi, göğüs ve sırt kılları transplantasyonuna da izin vermektedir. Alınan bu kıllar zaman içinde transplante edildiği bölgeye ait kıl özelliklerine uyum sağlayıp, aynı görüntüye sahip olarak yaşamını sürdürür. Daha çok sıklaştırma operasyonlarında tercih edilmektedir. FUE tekniğinde bir seansta yaklaşık 1000–2800 greft yani 2500–7500 arası saç teli nakledilebilmektedir.

Birkaç yıl öncesine kadar 3–4 gün gibi uzun vakitlerin ayrıldığı, motorsuz mikro aletlerin kullanıldığı, her gün yaklaşık 8 saatte ancak 600–700 greft alınabilinen FUE yönteminde, bugün kullanılan mikromotor sistemiyle bir gün içerisinde 4–5 saatte yüksek sayılarda greft alınabilmektedir. FUT yönteminin tercih nedeni olan yüksek sayıda greft alınabilmesi imkanı da mikromotor sistemiyle ortadan kalkmıştır.

Teşhis ve sizin için en doğru tedavi yönteminin belirlenmesi uzman muayenesinden sonra olabilmektedir. Dilediğiniz zaman uzmanlarımızla görüşmek için hastanemizden randevu alabilirsiniz.

Saç  ekimi  için  uygun  yaş  sınırı

Günümüzde etik olarak 22 yaş üzerine saç ekimi yapılması, ihtiyaç varsa uygundur. 22 yaşından sonra rahatlıkla saç ekimi yapılabilir. Üst sınır 30, 40, 50 olabilir. Bu nedenle yaşınız 80-90 bile olsa saça kavuşmak mümkündür.

Kadınlarda saç ekimi

Kadınlar her konuda olduğu gibi erkeklerden çok daha şanslıdır. Çünkü kadınlar erkek tipi dökülmeyi genellikle yaşamazlar. Kadınlar kendi doğalarına özgü saç dökülmelerini yaşarlar. Saç ekimine ihtiyacı olmayan kadınları %80-90'a varan oranla kurtarabiliyoruz. Saç tedavisinin yetersiz kalacağı, saç tedavisinin etkinliği olmadığı durumlarda ise kadınlara da saç ekimi yapılabiliyor.